LÁTNIVALÓK

ZALAKAROS ÉS KÖRNYÉKE

TERMÁLTÓ ÉS ÖKOPART 

Zalakaros Fürdőváros legfőbb kincse az egyedülálló ásványi anyag összetételű, termálvíz, mely mindeddig csupán a fürdőzést, a fürdővendégek kényelmét, gyógyulását és pihenését hivatott kiszolgálni, immáron azonban egy mesterségesen létrehozott tavat táplál: ez a termáltó. A tó csodás természeti környezete a köré épített szabadidős parkkal egy új, élménydús kikapcsolódási lehetőséget kínál az ide érkezők számára.

PARKERDŐ, ERDÉSZKILÁTÓ, TANÖSVÉNY 

A Zalakaros feletti domboldalt erdő borítja, amely a város tüdeje. Az erdő szélén a Park utca folytatásában található Zalakaros egyik nevezetes pontja, az Erdészkilátó. 

A település Zalamerenye felöli határán található, ahonnan csodálatos panoráma tárul majd elénk a magasból. Jó idő esetén tisztán látható a Kis-Balaton, illetve a Balaton-felvidék. A Parkerdő területén kellemes sétautak vezetnek.

Felgyorsult világunkban mindenkinek szüksége van egy-egy nyugodt órára, ráérős sétára. Ezek az alkalmak energiával töltik fel az ember lelkét, és erőt adnak a sokszor monoton hétköznapokhoz. A zalakarosi Csiga-túra tanösvény megadja a lehetőséget a lassításra, a szemlélődésre. Rendkívül jó helyszín erre a célra ez a szépen kialakított sétaút az erdőn át. Miközben mozgunk a friss levegőn, figyelemmel kísérhetjük az évszakok váltakozását, és a táblákat olvasgatva hasznos ismeretekkel leszünk gazdagabbak. A tanösvény Zalakarostól nyugatra, Zalamerenyétől pedig délkeletre található a Zalakarosi Parkerdő területén, hossza 1152 méter.

KIS-BALATON, KÁNYAVÁRI SZIGET, BIVALYREZERVÁTUM 

Az 1997-ben megalakult Balaton-felvidéki Nemzeti Park a Balaton északi partján, 1–15 km szélességű sávban húzódik, területe (mintegy 57.000 hektár) 6 korábbi tájvédelmi körzetet foglal magában: a Kis-Balatont, a Keszthelyi-hegységet, a Tapolcai-medencét, a Káli-medencét, a Pécselyi medencét és a Tihanyi-félszigetet. Életre-hívásával megvalósult a magyar természetvédelem régi álma: a sokáig egymástól különálló védett területek összekapcsolásával létrejött a Balaton-felvidék és a Kis-Balaton összefüggő területére kiterjedő védett ökológiai rendszer.

Zalakarosról könnyen és gyorsan megközelíthetőek a látogatóhelyek, amelyek tartalmas, élménydús időtöltést, kikapcsolódási és szórakozási lehetőséget kínálnak a zalakarosi szálló- és fürdővendégek részére, páratlan természeti környezetben.

Kis-Balaton Ház

A Kis-Balaton Ház a Zalavár-Zalaszabar összekötő út mellett található. A zárt természetvédelmi területen lévő Kis-Balaton bemutatása kapott itt helyet. A központ építésével nemcsak a KBVR természeti értékeinek és vízminőségvédelmi szerepének bemutatása volt a cél, hanem a történeti és néprajzi vonatkozások szemléltetése, valamint kulturális központ létesítése is. A történetiséget már az épület elhelyezése is sugallja, hiszen a ház közelében lévő kápolna, a Cirill-Metód emlékoszlop, valamint a régészeti feltárások a közel- és régmúlt emlékeit hangsúlyozzák. A Kis-Balaton Ház – hasonlóan magához a Kis-Balatonhoz – “többfunkciós” létesítmény. A sokoldalúságnak az itt kialakított kiállításnál is meg kellett valósulnia.

Kányavári-sziget

A kis szigetre egy különleges fahídon át érkezünk. A szigeten a Búbos Vöcsök tanösvényt alakította ki a Nemzeti Park Igazgatósága. A 15 állomásból álló tanösvény hossza kb. 1,5 km, egy jó óra alatt kényelmesen bejárható. Amennyiben kevés az időnk, úgy a sziget északi felének felfedezését javasoljuk. Az információs táblák a Kis-Balaton madárvilágát mutatják be.

Kis szerencsével mi is megpillanthatunk néhány a gázlóban totyogó, vagy a nyílt vízen úszkáló vízimadarat.

A sziget közepén egy fából épült madár-megfigyelőhelyet találunk, a többszintes kilátótornyot újjáépítették, a hídról jőve, a madármegfigyelő előtti tisztáson balra kanyarodva érjük el pár perces sétával. 

A gyönyörű, buján zöldellő növényvilág akkor is megér egy sétát, ha nem is látunk ritka madarakat a környező nádasban, vagy a vízparton.

A híd előtt, a parkoló mellett büfé várja a kirándulókat.

Kápolnapusztai Bivalyrezervátum

Itt él hazánk legnagyobb látogatható bivalycsordája. Az állatok megfigyelésében távcső segíti a látogatót, amellyel a szerencsések a dagonyázó, legelésző bivalyok mellett a fürgén futkározó ürgéket is láthatják. Téli időszakban a bivalyok az istállóban és az akörüli karámban vannak, közelről megfigyelhetők. Az egész évben nyitva tartó rezervátumon kitáblázott sétaút vezet végig. Az istállóban régi fotográfiák és a hagyományos bivalytartás eszközei tekinthetők meg. A fogadóépületben berendezett tárlat a Kis-Balaton gazdag élővilágát mutatja be.

A fogadóépületben lehetőség van kiadványok, ajándéktárgyak, bivalyszalámi megvásárlására, illetve kávé, frissítők fogyasztására.

Bővebb információ: Balaton-felvidéki Nemzeti Park

PÁLOS MALOM, ZALAMERENYE

A felújított vízimalomban megismerheted az őrlés folyamatát, a malom és egy kicsit a Pálos rend történetét, szemben állhatsz az utolsó molnárokkal. Akár hallhatod a hengerszék zakatolását, a malomkő surlódását.

A Zalamerenye és Zalakaros találkozásánál álló vízimalom teljeskörű felújítása 2015 augusztusában fejeződött be.

A malom első említése az 1400-as évekből származik, az Örményesi Pálos Kolostor birtokában állt. A Pálos rend feloszlatása után a Veszprémi érsek tulajdona, majd 1888-tól magántulajdon. Utolsó tulajdonosa Zsohár Gyula.

A malom 1960-ig őrölt, majd lassan az enyészeté lett.

A felújítás során az 1903. évi állapotában állították helyre. Két felülcsapott vízikerék, hengerszék, malomkőjárat a főbb elemei. A malom működőképes, jellegzetes ritmusban végzi a liszt előállítását. A falakon kapcsolódó használati tárgyak és dokumentumok tekinthetők meg.

Bővebb információ: Pálos Malom 

SZIKLASZURDOK, NAGYBAKÓNAK

A Nagykanizsa és Zalakaros közelében fekvő nagybakónaki Kőszikla-szurdok, Zala megye legkülönlegesebb és leglátványosabb természeti látnivalója. A Zalai-dombság erózió vájta agyagos homokkőszorosa rövid, de kalandos, hamisítatlan létrás szurdok élményt ígér. A vadromantikus, könnyező falú szurdokból idilli, hullámos zalai tájon, majd fenséges bükkösön keresztül érünk a hangulatos, meseszép Eszperantó-forrásokhoz, melynek környéke fontos energiavonalak metszéspontja. A szurdok mikroklímája biztosítja olyan fajok életfeltételeit,amelyek nem jellemzőek a dombvidékre: májmoha, lónyelvű csodabogyó, madárfészek kosbor stb. A Csibiti-tó mesterségesen létrehozott tavacska. Amellett, hogy jó kirándulóhely otthont nyújt néhány teknősnek is.

Bővebb információ: www.nagybakonak.hu

 

VÁROSNÉZÉS KESZTHELYEN

Zalakarostól 30 kilométerre a Balaton nyugati végén, a Keszthelyi-öböl partján fekszik, délen sík, északra kissé dombos területen. A környéken található Zalai-dombság és Keszthelyi-hegység dombjai, hegyei ölelik körbe a várost. A 18. század elején Keszthely több földesúr tulajdonában volt. Ám a Festeticsek megjelenése a városban pozitív változásokat hozott. Keszthely egy hatalmas uradalom központja lett.

Festetics-kastély

A műemlék-épület, Magyarország legnagyobb és legigényesebben helyreállított kastélya.

 Helikon-park

Ez a park a város legnagyobb zöldterülete. Hatalmas, évszázados fái alatt, az ápolt sétányokon kellemes sétákat tehetünk.

 Georgikon Ház és Majormúzeum

Itt található a Festetics György által 1797-ben alapított Georgikon, Európa első felsőfokú mezőgazdasági tanintézetének eredeti főépülete.

Balaton Múzeum

A Balaton Múzeum állandó kiállításain a Balaton kialakulásáról, állat- és növényvilágáról, a halászat és a hajózás történetéről, a balatoni fürdőéletről és a környék ásatásairól láthatnak tárgyi emlékeket.

Horrorárium és kínzómúzeum –  Történelmi és Erotikus Panoptikum – Nosztalgia Múzeum

A helyszín egy összetett pincerendszer, mely a keszthelyi Sétálóutca alá nyúlik. Épületszerkezete múlt századi, ami megfelelő keretet ad a látnivalóknak. A Panoptikumban 40 híres ember életnagyságú figurája tekinthető meg, korabeli öltözékben. 

Marcipán Múzeum

A családias hangulatú cukrászdában a különleges marcipándesszertekből is széles a választék. A cukrászda mögötti Marcipán Múzeumban mintegy 100, marcipánból készített díszmunka látható.

VÁROSNÉZÉS NAGYKANIZSÁN

A város mintegy 18 km-re fekszik Zalakarostól.

A város központjában található az Erzsébet tér, mely Erzsébet királynéról lett elnevezve.

A tér északi részén található a Török kút, mely nevét onnan kapta, hogy – a helyi hagyomány szerint – kőből készült, nyolcszögű alsó része a török kori várból származik.

Thúry György Múzeum

A múzeumban található kiállítás az “Emberek, utak, kapcsolatok” címet viseli. A kiállítás az őskori mindennapok bemutatásával indul, s elkalauzolja a látogatókat minden régészeti korszakba, melynek végén a középkori Kanizsa váránál pihenhetnek meg. 

Zsinagóga

Műemlék jellegű épület, mely a XIX. század elején épült, azóta többször átalakították. A felújításra váró épület ma hangversenyeknek, kulturális programoknak ad helyet.

Alsóvárosi templom

Műemlék, mely a XVIII. században épült. Vele egy időben ferences rendházat is építettek. A barokk templom érdekessége, hogy szenteltvíztartója valaha török sírkő volt.

Képzőművészetek Háza

Sass Brunner Erzsébet és Brunner Erzsébet festőművészek, valamint Z. Soós István festőművész állandó kiállítása.

Csónakázó-tó

A városközponttól 5 km-re, Kaposvár irányában az út bal oldalán található a Csónakázó-tó, mely a kirándulók számára csónakázási, horgászási lehetőséget biztosít. A tótól 500 méterre van a kilátó, ahonnan kilátás nyílik a környékre és Nagykanizsára is.

 

Iratkozzon fel

hírlevelünkre!

Értesüljön elsőként legújabb ajánlatainkról,
last minute kedvezményeinkről!

H-8749 Zalakaros Panoráma utca 27.

+ 36 30 117 60 70

info@ldvilla.hu